Teknoloji Ve Teknolojik Ürün Ne Demektir?

Teknoloji her gün ve neredeyse her saat gelişim gösteren bir olgudur. Hayatımıza her konuda katkı sağlayan teknoloji medeni bir toplum için vazgeçilmezdir…

Teknoloji her gün ve neredeyse her saat gelişim gösteren bir olgudur. Hayatımıza her konuda katkı sağlayan teknoloji medeni bir toplum için vazgeçilmezdir. Kolaylık sağlamasının yanı sıra birçok soruna da çözüm sağlar. 

Tanımlar

ilk olarak teknoloji bir aletten daha fazlası olarak bir bilimdir. Bu bilimde kullanılan aletler, geliştirilen teknikler ve yapılanların tümü teknoloji bilimine hizmet eder. Bu bilimde tasarlanan, elektronik veya programlanmış her ürün teknolojik üründür. 

Teknolojinin Faydaları

Bilinçli ve dozunda kullanılan teknolojinin faydaları yadsınamaz bir gerçektir. Buna şu günlerde de en çok önem verdiğimiz sağlık sektörü dahildir. Sağlık sektöründe teknoloji sayesinde birçok yenilik ve ürün geliştirilmiş, hastalıkların iyileşmesine müthiş katkı sağlamıştır. Kolaylık ise ikinci bir faydasıdır. Günlük rutin işlerin çoğu teknoloji sayesinde daha kolay ve kısa sürede halledilir. Böylelikle bunların yanı sıra hayatımıza konfor alanı da sunar. Ulaşım sektörü de teknolojiden nasibini almış ve istenilen yere varma konusunda ürünleri ile daha hızlı ve daha güvenli bir hizmet sunmuştur. Eğitim konusunda da aynı şekilde gelişim gösterilmiş ve akıllı tahta, bilgisayar vb. ürünler ile destek göstermiştir. Bir diğer yarar sağladığı sektör olarak habercilik, medya örnek olarak verilebilir. İletişimsizlik ve haberleşme özgürlüğünü düşününce ne derece önemli olduğu ortaya çıkmış oluyor. Sanayi ve endüstrileşme de teknoloji konusunda gelişim göstermiş ve birçok makine gelişimi ile üretime katkı sağlamıştır. Bu da ülke ekonomisini olumlu anlamda etkiler. Teknoloji aynı zamanda güvenlik güçlerinin de işlerini kolaylaştırmış ve onlara suçluları yakalamak konusunda yardım sağlamıştır. Buna örnek vermek gerekirse DNA incelemelerinde kullanılan teknoloji ve güvenlik kameraları, alarm sistemleri örnek olarak verilebilir. 


Teknolojinin Zararları

Tüm saydığımız yararlara rağmen, bilinçsiz ve zamansız kullanım teknolojinin zararlarına da sebebiyet veriyor. Buradan yola çıkarak kötü zaman kullanımı denilebilir. Bu doğrultuda düşünüldüğü takdirde ise insanların bu kadar her şeyi elinin altında barındırması ve kolaylık sağlaması ile tembellik ortaya çıkar. Tembelliğin bir getirisi olarak hareketsizlik ise sağlıksız bir bedene sahip olunmasına sebebiyet veriyor. Aynı zamanda teknoloji düşkünlüğü zamanla bir bağımlılığa dönüşüyor. Psikolojik bir rahatsızlık olarak da sayabileceğimiz bu bağımlılık, asosyalliğe iten en önemli nedendir. Teknolojik aletler ile çok fazla vakit geçirildiği takdirde yaydıkları radyasyondan da etkilenmek sağlığınız için zararlı bir hal alıyor. Özellikle çocuklarda olumsuz olarak en çok etki eden teknoloji konusu, şiddet, pornografi, cinsellik gibi birçok zararlı konu barındırıyor.


Teknolojik Gelişmeler Nasıl Takip Edilir?

Gün geçtikçe yeni bir gelişme olan teknolojiyi haliyle takip etmek de zor oluyor. İnsanlar bu alanda nasıl takipte kalarak yeniliklerini keşfedeceklerini bilmiyorlar. En ulaşılabilir olarak sosyal medya hesaplarından teknoloji etiketlerini, hesaplarını ve kanallarını takip edebilirsiniz. Onun haricinde gazete, dergi ve televizyon gibi kitle iletişim araçlarından da teknolojik gelişmelerden haberdar olmanız mümkündür. 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir