Seo Ve Google Analytics

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sitenizin Google, Yahoo! ve Bing gibi motorlarla yapılan arama sonuçlarında sıralamasını iyileştirme işlemidir. SEO web sitesi tasarımının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sitenizin GoogleYahoo!Yandex ve Bing gibi motorlarla yapılan arama sonuçlarında sıralamasını iyileştirme işlemidir. SEO web sitesi tasarımının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için SEO kullanmak, daha fazla potansiyel müşteri ve satış elde etmenizi sağlar. İnternet üzerinden web sitesi ile para kazanabilirsiniz. SEO nedir, neden önemlidir ve nasıl çalışır? Site analiz nasıl yapılır?

SEO Nedir ve Neden Önemlidir?

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, web sitesini internet arama motorlarında üst sıralara taşımak için ve trafik elde etmek için optimize etmektir. Kullandığınız anahtar kelimelerle arama motorlarında üst sıralarda yer alabiliyorsanız, web sitenize daha fazla tıklama alırsınız. Aslında, çalışmalar bir sayfaya yapılan tıklamaların çoğunun ilk birkaç konumda sıralanan sonuca gittiğini göstermektedir. 

Arama motorları, insanların internet üzerinden bilgi bulmaları konusunda devrim yarattı ve yalnızca Google her gün 3,5 milyardan fazla arama alıyor. Dolayısıyla, daha fazla kişi, ürün ve hizmet bulmak için Google’a ve diğer arama motorlarına yöneldikçe, alakalı aramalar için üst sıralarda yer almak hayati önem taşımaktadır. Arama motorlarından gelen bu ücretsiz trafik, işletmeniz için çok fazla gelir sağlayabilir. 


Arama motoru sonuçları nasıl belirlenir? 

Her arama motoru, bir sitenin alaka düzeyini veya önemini belirlemek ve site analiz etmek için kullandıkları kendi algoritmalarına sahiptir ve en önemlisi bu algoritmalar zaman içinde değişir, bu yüzden SEO sürekli bir süreçtir. Verilerin alaka düzeyini hesaplamak için her arama motoru tarafından işlenir, böylece bir kullanıcı bir arama ifadesi girdiğinde en uygun sonuçları verir. Algoritmalar arama motorları arasında biraz farklı olsa da, site analiz için en önemli bileşenler içerik, anahtar kelimeler ve sitenizin mimarisidir. 

Arama pazarının yaklaşık % 80’lik payı ile Google çoğu optimizasyon için birincil hedeftir. Kaliteli bağlantılar içeren harika içerikler sağlayın, ürününüzü arayan ve web sitenizi ziyaret eden kişiler tarafından kullanılan kelimeleri ve kelime öbeklerini seçin. Bağlantıları ve içeriği güncel tutmayı unutmayın. Sıralamadaki yerini arttırmak ve onu korumak için yeni ve alakalı içerik eklemeye devam edin. Önce, hangi anahtar kelimeleri sıralamak istediğinize karar vermeniz gerekir. Anahtar kelimeler, kullanıcıların Google’a yazdığı kelimeler ve kelime öbekleridir. Anahtar kelime araştırması yaparak, hedef kitlenizi çekebilecek ürün ve hizmetlerinizle alakalı popüler anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. 


Google Analytics

Google Analytics ücretsiz, çok yönlü ve kullanımı kolaydır. SEO kalitenizi en üst düzeye çıkarmak ve kampanyanız için hızlı kazançları keşfetmek için de kullanabilirsiniz. Google Analytics, işletmenizin anahtar kelimelerden organik sayfa görüntülemelerine kadar SEO performansını izlemek ve iyileştirmek için kullanabileceği değerli veriler içerir. 

Google Analytics hesabınıza, Google Search Console hesabını bağladığınızda çok daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Google Search Console, kullanıcıların içeriğinizi bulmak için hangi anahtar kelimeleri kullandığını, hangi içeriği bulduklarını ve Google’da nerede sıralandığını gösterir. Bilgileri analiz edebilir ve sayfalarınızın optimizasyonunu iyileştirmenin yollarını belirleyebilirsiniz, böylece Google’ın ilk sayfasında sıralanma şansınız artar. 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir